Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała apel do włodarzy miast i gmin w sprawie szybkiego procedowania opinii dzierżawy obwodów łowieckich oraz rocznych planów łowieckich, aby pola rolników mogły być chronione przed szkodami łowieckimi od 1 kwietnia br.
Pełna treść apelu przedstawia się następująco:
Sz.P.
Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie
- wszyscy-
Szanowni Państwo,
W związku ze zmianą granic obwodów łowieckich oraz ich kategoryzacji w województwie wielkopolskim, zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, konieczne jest przeprowadzenie procesu wydzierżawienia obwodów łowieckich.
Pierwszy etap tego działania, a więc ocena wniosków o dzierżawę obwodów, które zostały złożone przez koła łowieckie do Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego praktycznie został zakończony. W konsekwencji tego Zarządy Okręgowe PZŁ przesłały do właściwych organów uchwały z wnioskami o dzierżawę obwodów przez wskazane koła łowieckie.
Zgodnie z ustawą Prawo Łowieckie obwody łowieckie wydzierżawiają, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej, dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w przypadku obwodów leśnych oraz starosta w przypadku obwodów łowieckich polnych, wykonując zadanie z zakresu administracji rządowej.
W kolejnym etapie, zgodnie z zapisami wyżej wymienionej ustawy, dzierżawcy czy też zarządcy obwodów łowieckich, zobowiązani są do przeprowadzenia inwentaryzacji zwierzyny w terminie 15 dni od dnia wydzierżawienia albo przekazania obwodu łowieckiego w zarząd. Nie później niż w terminie 30 dni od dnia wydzierżawienia albo przekazania obwodu łowieckiego w zarząd, musi zostać złożony do zatwierdzenia roczny plan łowiecki sporządzony na okres od dnia wydzierżawienia albo przekazania obwodu łowieckiego w zarząd do dnia 31 marca. Sporządzony roczny plan łowiecki po zasięgnięciu opinii właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz właściwej izby rolniczej podlega zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim.
Ustawa Prawo Łowieckie nakłada na wielkopolski samorząd rolniczy oraz na kierowane przez Państwa jednostki obowiązek zaopiniowania złożonych wniosków o dzierżawę oraz rocznych planów łowieckich na łowiecki sezon gospodarczy 2022/2023. Dotychczasowe granice obwodów łowieckich wygasają z dniem 31 marca 2022 r. W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do Państwa o możliwe szybką realizację wskazanych wyżej zadań. Podyktowane jest to koniecznością zaopiniowania dzierżaw obwodów łowieckich i rocznych planów łowieckich w bardzo krótkim terminie, tak aby pola rolników już z dniem 1 kwietnia br. objęte były ochroną przed szkodami wyrządzanymi w uprawach i płodach rolnych przez zwierzynę łowną. Im szybciej zostaną przedstawione opinie dotyczące dzierżaw obwodów łowieckich, tym szybciej możliwe będzie przeprowadzenie przez koła łowieckie inwentaryzacji i sporządzenie przez nie na tej podstawie rocznych planów łowieckich. Z kolei szybkie przedstawienie naszych opinii w tej kwestii pozwoli nadleśniczym Lasów Państwowych na ich równie szybkie zatwierdzenie. Skutkować to będzie możliwością prowadzenia przez koła łowieckie gospodarki łowieckiej w łowiskach od wspomnianego 1 kwietnia br. Dla rolników ma to szczególne znaczenie, gdyż jest to okres intensywnych prac polowych, m.in. zasiewów kukurydzy. Dla myśliwych jest to z kolei czas pilnowania upraw, aby zminimalizować szkody powodowane przez zwierzyn łowną, a te w tym okresie są znaczne. Kolejnym aspektem jest możliwość przeprowadzenia przez koła łowieckie odstrzału dzików i systematycznego zmniejszania jego pogłowia w kontekście ograniczenia rozprzestrzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ma to niebagatelne znaczenie dla rolników, producentów trzody chlewnej.
W związku z powyższym kierujemy do Państwa apel o możliwe szybkie przeprowadzenie opiniowania dzierżaw obwodów łowieckich oraz rocznych planów łowieckich. Od dobrej współpracy wszystkich jednostek biorących udział w tym procesie będzie zależał termin rozpoczęcia przez koła łowieckie właściwej gospodarki łowieckiej na dzierżawionych obwodach, a to z kolei pozwoli na obecność myśliwych w łowiskach i ochronę pól przed szkodami łowieckimi.
Z poważaniem
Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/