Artykuł o Tematyce Ekologicznej A w CDR w Chwałowicach już wiosna, choć może nieco nieśmiała

Właśnie ruszyły prace związane z prowadzeniem doświadczeń polowych w pokazowym gospodarstwie  ekologicznym  w Chwałowicach. Przypominamy,  że obok produkcji roślinnej, w naszym gospodarstwie prowadzony jest także chów  bydła mięsnego. W chwili obecnej stado podstawowe liczy 15 sztuk bydła rasy  limousine i hereford. Zwierzęta karmione są wyłącznie paszami wyprodukowanymi na terenie gospodarstwa.  Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi 31,5 ha.

 Jak co roku pracownicy gospodarstwa i specjaliści CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu  zaangażowani są w prowadzenie doświadczeń polowych wykonywanych w ramach współpracy z instytutami naukowymi i uczelniami.

W  doświadczeniach polowych uczestniczą min. IUNG Puławy, IHAR w Radzikowie, COBOR w Słupi Wielkiej oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

W tym roku wiele poletek doświadczalnych badane będzie  pod kątem plonowania różnych gatunków i odmian zbóż form ozimych i jarych, odporności na zarazę ziemniaczaną  wczesnych, jadalnych  ziemniaków odmiany Vineta i Owacja czy też plonowania soczewicy w zależności od gatunku rośliny podporowej.

Ciekawe obserwacje mogą przynieść doświadczenia porównawcze  polskich  odmian kukurydzy uprawianych metodą ekologiczną oraz  uprawa współrzędna kukurydzy ze słonecznikiem lub  z fasolą tyczkową.

Wykorzystanie wsiewek koniczyny białej, gorczycy, gryki i facelii błękitnej  w uprawie kukurydzy w celu zwalczania chwastów to kolejne doświadczenie, którego wyniki powinny zainteresować ekologicznych producentów tej rośliny.

Intencją naszą  jest zachęcenie producentów rolnych do odwiedzania naszego gospodarstwa, konsultacji z pracownikami CDR i bezpośredniej obserwacji prowadzonych doświadczeń w myśl powiedzenia że widzieć to znaczy wiedzieć!

Gospodarstwo w Chwałowicach uczestniczy w sieci gospodarstw demonstracyjnych, utworzonej w ramach międzynarodowego  projektu Baltic Deal  (2010-2013) mającego na celu ochronę wód Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa.  Rezultaty projektu (min. najlepsze praktyki rolnicze) realizowane są w gospodarstwie jak też promowane na zewnątrz.

 

125ml milk

47204121c0616bd9a9680d898f016409
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: chwałowicach; polowych; doświadczeń; kukurydzy; odmian; gospodarstwie; plonowania; projektu; wiosna; ; ramach; bydła; producentów; gospodarstwa; ; zwalczania; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »