Czwartego października przypada Światowy Dzień Praw Zwierząt. Jest to dobra okazja do przypomnienia o powinnościach opiekunów zwierząt w stosunku do swoich podopiecznych. Kluczowe normy w tym zakresie są zawarte w ustawie o ochronie zwierząt, która już w pierwszych słowach wspomina o tym, że ludzie winni są okazać poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie zwierząt.
Światowy Dzień Praw Zwierząt, został ustanowiony podczas konferencji organizacji ekologicznych we Florencji w 1931 roku. Wybór daty 4 października, nie był przypadkowy, gdyż wypada on na dzień wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - uznawanego w religii chrześcijańskiej za patrona zwierząt i środowiska.
Z tej okazji przypominamy, że ustawa o ochronie praw zwierząt reguluje sposób postępowania ze zwierzętami. Zgodnie z nią, każdy opiekun ma obowiązek traktowania swojego podopiecznego w sposób humanitarny, jak również zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowania, obejmujących m.in. pomieszczenie chroniące przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, z dostępem do naturalnego światła oraz umożliwienie swobodnej zmiany pozycji.
Zakazuje się trzymania zwierząt domowych na uwięzi przez czas dłuższy niż 12 godzin w ciągu doby lub w sposób, który może spowodować uszkodzenie ciała i cierpienie zwierzęcia. Minimalna długość uwięzi wynosi 3 metry. Ponadto stanowczo zakazuje się czynów takich jak umyślne zranienie, bicie, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, jak również utrzymywanie ich w warunkach nieodpowiednich, porzucanie, organizowanie walk czy obcowanie płciowe. Ustawa stanowi również o zakazie zabijania zwierząt, z wyjątkiem określonych w niej przypadków oraz karze za znęcanie się nad nimi.
Prawo o ochronie zwierząt opisuje również szereg zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt oraz sprecyzowane obowiązki właścicieli lub opiekunów. Przewiduje również możliwość odebrania zwierzęcia, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo, jak również postanowienia o przypadku zwierzęcia lub orzeczenie sądowego zakazu posiadania go nawet na okres 15 lat. Za zabicie lub uśmiercenie zwierzęcia z naruszeniem ustawy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, analogiczna kara może spotkać osobę znęcającą się nad zwierzętami.
Opracowano na podstawie: https://mazowiecka.policja.gov.pl/wra/aktualnosci/72088,Swiatowy-Dzien-Zwierzat.html
Zdjęcie: Źródło Pixabay
Źródło
Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/