Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy połączone są z Międzynarodowym Dniem Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W tym roku wiodącym hasłem ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Pracy jest „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”.
Obchody odbywają się na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym. Celem obchodów jest przeciwdziałanie wypadkom i ochrona pracowników przed chorobami zawodowymi poprzez rozpoznawanie istniejących i nowych zagrożeń, tworzenie programów prewencji, upowszechnianie najnowszej wiedzy w dziedzinie bhp oraz promowanie przestrzegania przepisów bhp.
Rolnictwo zaliczane jest do sektorów gospodarki, w których odnotowuje się największą liczbę wypadków przy pracy. Według danych KRUS średnio 2/3 poszkodowanych rolników indywidualnych doznaje trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź ponosi śmierć wskutek wypadku przy pracy. Niezmiennie od lat wskazywane są te same, najliczniejsze grupy wypadkowe, tj.: upadki osób 49,2%, pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń rolniczych 12,1 %, uderzenia, pogryzienia i przygniecenia przez zwierzęta 12,8 %. Przyczyny nieszczęśliwych zdarzeń również się nie zmieniają. Do wypadku dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwej organizacji stanowiska pracy, niestosowania ochron indywidualnych przez rolników, nieostrożnego zachowania czy niewłaściwego obsługiwania maszyn i zwierząt gospodarskich.
W 2022 r. zgłoszono w KRUS 11649 zdarzeń wypadkowych, natomiast wypłatę jednorazowych odszkodowań otrzymało 8836 osób pracujących w rolnictwie. Niestety ale odnotowano również 45 wypadków śmiertelnych. Ponadto z powodu wypadków w rolnictwie przyznano 194 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową (głównie borelioza).
Pozytywnym zjawiskiem jest natomiast tendencja spadkowa, jeśli chodzi o liczbę nieszczęśliwych zdarzeń wśród rolników indywidualnych, obserwowana już od wielu lat. Powiększająca się świadomość rolników w zakresie bezpieczeństwa pracy i życia na wsi ma ogromny wpływ na spadek wypadków w gospodarstwach rolnych. Wielkopolska Izba Rolnicza regularnie prowadzi działania prewencyjne zmierzające do ograniczenia liczby wypadków na obszarach wiejskich.
Źródło: MRiRW
Opracowanie: Paweł Bydałek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/