Od 3 czerwca 2020 r. młodzi rolnicy, będą mogli ubiegać się o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Nabór wniosków potrwa do 1 sierpnia.
Podobnie jak w poprzednich naborach o premię mogą ubiegać się osoby, które w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat. Kolejne warunki to: konieczność posiadania zależnego lub własnego gospodarstwa, o powierzchni co najmniej 1 ha, w którym nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku rozpoczęta została działalność rolnicza. Poza tym, konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Jeżeli rolnik takich kwalifikacji nie posiada, to zobowiązany jest, do ich uzupełnienia w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Foto: Pixabay.com
Pozostałe wymogi to: złożenie wraz z wnioskiem - planu rozwoju gospodarstwa, gdzie opisany jest sposób, osiągnięcia przez rolnika wielkości ekonomicznej gospodarstwa nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro. Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 ha.
Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów (co najmniej 8), będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy, wg następujących kryteriów wyboru:
- powierzchnia użytków rolnych (do 7 punktów);
- kwalifikacje zawodowe (od 2 do 5 pkt);
- inwestycja budowlana związana z produkcją rolniczą (3 punkty);
- udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych (1 punkt);
- przygotowywanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie (1 punkt);
- przetwarzanie produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie (1 punkt);
- przygotowywanie i stosowanie planu nawozowego (2 punkty);
- inwestycje w zakresie ochrony środowiska i klimatu (do 5 punktów);
- różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo lub największą część użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa młodego rolnika a młodym rolnikiem:
- powyżej 15 do 25 lat (2 punkty),
- powyżej 25 lat (4 punkty);
- przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości (3 punkty).
Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.
Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii ARiMR zachęca, by przekazywać: w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub osobiście.
Elżbieta Bryl
Źródło: ARiMR
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/