– Jesteśmy w stałym kontakcie z rolnikami i służbami podległymi ministerstwu. Zależy nam na przepływie informacji, żeby w razie potrzeby ulepszyć formy pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszego spotkania w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
W spotkaniu wzięli również udział dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Leszek Szymański oraz przedstawiciele doradztwa rolniczego, administracji samorządowej, inspekcji, instytutów naukowych i departamentów merytorycznych MRiRW.
Ocena sytuacji
– Cieszę się, że jesteśmy w tak licznym gronie. To pomoże nam zrealizować nasze zobowiązania wobec rolników. Celem spotkania jest ocena sytuacji i zdiagnozowanie problemów dotyczących realizacji pomocy powodziowej w obszarze rolnym. Chcemy, żeby wynikiem rozmów były konkretne działania – stwierdził minister Siekierski.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że ministerstwo zwróciło się do firm ubezpieczeniowych o przyspieszenie szacowania strat. – Ze względu na brak szacunków co do wielkości strat rolnicy nie mogą rozpocząć prac remontowych, obawiając się o pokrycie poniesionych wydatków. Poprosiliśmy firmy ubezpieczeniowe, aby zwiększyły liczbę rzeczoznawców – powiedział.
Minister Siekierski przypomniał, że pomoc rządu będzie realizowana na podstawie szacunków komisji powołanych przez wojewodów. Podkreślił, że niezbędna jest pełna dokumentacja strat i zaapelował o sporządzanie ewidencji i protokołów strat.
Prezes ARiMR Leszek Szymański poinformował, że Agencja od pierwszych dni powodzi współpracuje z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym (IMGW-PIB) w celu ustalenia zasięgu powodzi.
Pomoc – konkretne działania
Minister Czesław Siekierski przypomniał o dopłatach do niezebranych płodów rolnych – 5 tys. zł do ha w przypadku zbóż, kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw oraz 4 tys. zł do hektara w przypadku soi. – Pomoc tę realizujemy ze środków budżetowych MRiRW. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jutro zostanie przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów – powiedział szef resortu rolnictwa.
Szczegółowe informacje nt. dopłat dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi przedstawił zastępca prezesa ARiMR Leszek Szymański.
Minister Czesław Siekierski wymienił też inny formy pomocy, wśród których znajdują się m.in.:
- badania gleby na terenach powodziowych oraz sanitacja i rekultywacja gleb, aby przywrócić możliwość prowadzenia na nich produkcji rolnej;
- działania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) m.in. w kwestii dostarczania potrzebującym rolnikom pasz, materiału siewnego i innych produktów niezbędnych do prowadzenia produkcji rolnej;
- działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) – przesunięcia terminów płatności;
- zapewnianie bezpieczeństwa żywności i pasz przez inspekcję weterynaryjną;
- koordynowanie działań pomocowych przez doradztwo rolnicze, w tym delegowanie doradców do prac w komisjach szacujących straty;
- pomoc organizowana przez Izby Rolnicze.
Dostęp do żywności i jej bezpieczeństwo
– Skala strat spowodowanych powodzią nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności, dostępu do niej i jej ceny – poinformował minister Siekierski.
Zdjęcia (8)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/