#DobryRok

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się dziś podsumowanie 1 roku rządu premier Beaty Szydło.

Foto. Minister Krzysztof Jurgiel podczas podsumowania roku rządu

Foto. Minister Krzysztof Jurgiel podczas podsumowania roku rządu

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przedstawił sprawozdanie z podejmowanych w tym czasie działań w zakresie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i rynków rolnych.

- Nasz rząd, jak żaden poprzedni, ma dokładnie opisaną politykę rolną, która jest spójna z polityką wobec obszarów wiejskich. Celem strategicznym tej polityki jest ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych – podkreślił minister.

Szef resortu zwrócił uwagę, że obejmując przed rokiem resort rolnictwa zastał nieprzygotowany do obsługi płatności bezpośrednich system informatyczny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podjęte decyzje spowodowały, że zaliczki i płatności zostały zrealizowane w terminie. Drugim, pilnym tematem do rozwiązania była, od dawna postulowana przez rolników, kwestia spekulacyjnego obrotu ziemia rolną.

- Dziś nowe przepisy prawne skutecznie wyeliminowały ten problem i jednocześnie zahamowały galopujące ceny ziemi rolnej – powiedział szef resortu rolnictwa.

Wobec trudnej sytuacji na rynkach rolnych, kiedy rolnikom brakuje pieniędzy, Rząd zdecydował o przeprowadzeniu wielkiej operacji finansowej, przyspieszonej wypłacie zaliczek do wszystkich rodzajów płatności i to w wysokości 70 proc. całkowitej kwoty.
- Do końca tego miesiąca na konta rolników trafi 10,2 mld zł – poinformował minister Jurgiel. Dodał także, że w przyszłym roku na dopłaty do składek ubezpieczeniowych przeznaczone zostanie 917 mln zł.

Szef resortu zwrócił ponadto uwagę na przygotowane rozwiązania prawne dotyczące wzmocnienia pozycji rolnika w całym łańcuchu żywnościowym. Poinformował o zmianach w organizacji instytucji obsługujących rolnictwo, które uproszczą system kontrolny i w sposób bardziej efektywny będą wykorzystywać dostępne zasoby.

- W rolnictwie perspektywa jednego roku to bardzo niewiele. Nasz program rozłożony jest na wiele lat. Dotrzymujemy słowa wypełniając obietnice wyborcze. Udowadniamy to czynami, a nie słowami – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

 

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

DobryRok 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; resortu; minister; krzysztof; rolnictwa; rozwoju; płatności; obszarów; prawne; rozwiązania; system; poinformował; zwrócił; podkreślił; jurgiel; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »