W Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym w Chwałowicach działającym przy Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu w 2016 roku doświadczenia odmianowe zbóż z zastosowaniem uprawy metodami ekologicznymi. W doświadczeniach badano odmiany dostępne w doborze Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego dla woj. mazowieckiego. Przeprowadzono doświadczenia z: 9 odmianami owsa, 24 odmianami jęczmienia jarego. Również były w badaniach prawie wszystkie dostępne odmiany pszenżyta jarego - 11 odmian (doświadczenie dla IHAR-PIB w Radzikowie) oraz 12 odmian pszenicy jarej - wybranych ze względu na korzystne cechy do uprawy metodami ekologicznymi (doświadczenia dla IUNG-PIB w Puławach).
Doświadczenia prowadzone były na glebie brunatnej, klasy – IIIa, o zasobności: dla owsa i jęczmienia - pH – 7,1, 44,5 mg/100g P2O2, 27,0 mg/100g K2O i 5,4 mg/100g Mg; dla żyta i pszenżyta ozimego- pH – 7,2, 39,4 mg/100g P2O2, 16,0 mg/100g K2O i 4,3 mg/100g Mg. Przedplonem dla zbóż jarych i ozimych w tym okresie była mieszanka roślin strączkowych. Doświadczenia prowadzono w 4 powtórzeniach na jednym poziomie agrotechnicznym – metodami ekologicznymi. Nie stosowano środków ochrony roślin i nawożenia mineralnego, natomiast był zastosowany przekompostowany obornik bydlęcy w dawce 10t/ha. W uprawie były stosowane typowe zabiegi typu: orka zimowa (podorywka), orka siewna, bronowanie, agregatownie, siew, bronowanie posiewne, oraz 2 krotne bronowanie odchwaszczające.
Wyniki, jakie uzyskały poszczególne odmiany, w tym nowe, które były w doborze doświadczeń (ważniejsze właściwości rolniczo-użytkowe, plonowanie, krótki opis nowych odmian) znajdują się w części do pobrania.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/