Artykuł o Tematyce Ekologicznej Nie marnujmy żywności nie tylko od święta

„Okres świąteczny to czas kiedy zdarza nam się kupować zdecydowanie więcej żywności niż potrzebujemy. Nie przesadzajmy z robieniem zapasów jedzenia, żeby nie stawało się ono później odpadem. A robiąc świąteczne zakupy korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku” – zachęca Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

O marnotrawieniu żywności

Marnotrawienie żywności staje się coraz poważniejszym problemem w Europie. Według szacunków Komisji Europejskiej z 2006 r. Europejczycy wyrzucają do kosza rocznie średnio 88 mln ton żywności, czyli średnio 173 kg na mieszkańca. W Polsce też marnuje się jej bardzo dużo. Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności [1] – jest to około 9 milionów ton rocznie, z czego za ponad 2 mln ton odpowiadają gospodarstwa domowe. 6,6 mln ton jest natomiast marnotrawiona przez sektor produkcji, a 0,35 mln ton przez inne źródła.

„Aż 39 proc. Polaków deklaruje, że wyrzuca żywność do kosza, najczęściej z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia. Marnotrawienie żywności to nie tylko problem społeczny i ekonomiczny, ale też środowiskowy. Dlatego robiąc przemyślane zakupy ograniczamy ilość wytwarzanych odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko” - podkreśla wiceminister Mazurek.

O projekcie PROM

Wzmocnieniu instytucji publicznych w zakresie przeciwdziałania marnotrawstwu żywności służyć ma projekt „Opracowanie systemu monitorowania marnotrawionej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności”, realizowany przez konsorcjum, w skład którego weszło 5 instytucji: Federacja Polskich Banków Żywności (lider), Instytut Ochrony Środowiska – PIB (jednostka naukowa), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (jednostka naukowa), Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Polskie Towarzystwo Technologów Żywności.

csm Konferencja o niemarnowaniu zywnosci 8e0166a5d1Projekt przewiduje m.in. opracowanie zbioru dobrych praktyk i rozwiązań prawnych oraz określenie kierunków rozwoju, które będą elementem planu ograniczania strat i marnotrawstwa żywności. Jego realizacja umożliwi dostarczenie wiarygodnych danych na temat marnowania żywności, a także utworzenie systemu monitoringu, który pozwoli ocenić skalę zjawiska. Wszystkie te działania określono mianem: Efektywnego Programu Racjonalizacji Strat i Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM).

Ponadto Federacja Polskich Banków Żywności, lider konsorcjum, będzie odpowiedzialny za działania wdrożeniowe związane z przekazywaniem żywności na cele społeczne i ich upowszechnianiem. Z kolei Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, partner projektu, będzie miało za zadanie opracowanie i wdrożenie procedury przekazywania żywności (MOST) na cele społeczne przez przedstawicieli branży spożywczej. Procedura ta będzie narzędziem programu PROM, możliwym do zastosowania w łańcuchu produkcji i dystrybucji żywności.

Projekt wpisuje się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR).

 

[1] Na podstawie Raportu Federacji Polskich Banków Żywności – Zapobieganie marnowaniu żywności z korzyścią dla społeczeństwa, Warszawa 2013 r.

 

 


 Źródło
 Ministerstwo Środowiska
 http://www.mos.gov.pl/

125ml milk

csm Konferencja o niemarnowaniu zywnosci 8e0166a5d1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: żywności; polskich; ; banków; Żywności; programu; marnotrawstwa; federacja; będzie; ograniczania; gospodarstwa; systemu; efektywnego; racjonalizacji; konsorcjum; ; średnio; Środowi;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »